Południowa część Polski charakteryzuje się bogatym ukształtowaniem terenu górskiego. Niewiarygodne szczyty ozdobione bezpretensjonalnymi tworami przyrody przyciągają wielu miłośników wędrówek.
Góry Świętokrzyskie to niskie pasmo górskie. Zajmują obszar w południowo-środkowej części kraju. Szczytem jest Łysica, której wysokość wynosi 614 m n.p.m. Góry te są najstarsze w kraju – powstały około 500 milionów lat temu). Ukształtowanie terenu jest imponujące – skaliste zbocza, gęste lasy i doliny.
Tatry to najwyższe pasmo górskie w Polsce. Znajduje się w południowej części, gdzie styka się z granicą ze Słowacją. Szczyt nosi nazwę Rysy, który osiąga wysokość 2499 metrów nad poziomem morza. Tatry to jedyne tego typu pasmo w kraju. Główną atrakcją jest jezioro Morskie Oko z wodą o szmaragdowej barwie.
Niedaleko od Tatr znajduje się kolejne niesamowite pasmo górskie o nazwie Pieniny. Zajmuje obszar w północno-wschodniej części Tatr, a szczytem są Trzy Korony o wysokości 982 metrów. Główną atrakcją jest rzeka Dunajec. Kolejnym znakiem rozpoznawczym Pienin są potężne sosny rosnące na stromych zboczach.
Jeśli skierujesz się na północ od Pienin, możesz znaleźć pasmo Gorców. Jego najwyższym punktem jest Turbacz, który osiąga wysokość 1314 metrów. System ten to długi zespół pasm górskich z zakrętami w postaci luksusowych spokojnych dolin. Są tu również imponujące lasy iglaste i bukowe.
Beskid Żywiecki to kolejne pasmo górskie w Polsce. Jest to drugi najwyższy wskaźnik w kraju. Cuda natury można znaleźć jadąc na wschód od Gorców. Najwyższym punktem jest Babia Góra, wznosząca się na wysokość 1725 metrów nad poziomem morza. Piękno tego miejsca polega na niesamowitej scenerii. Główną atrakcją jest wodospad w Sopotni Wielkiej. Ma on 10 metrów wysokości.
Beskid Śląski położony jest po zachodniej stronie Beskidu Żywieckiego. Oba masywy są częściami jednego systemu górskiego zwanego Beskidami. Najwyższym szczytem Gór Śląskich jest Skrzyczne, które wznosi się na wysokość 1 257 m n.p.m. Barania Góra słynie z tego, że jest źródłem rzeki Wisły. Główną atrakcją regionu jest Jaworzynka, która stanowi granicę trzech państw: Polski, Słowacji, Czech.
Bieszczady położone są w południowo-wschodniej części Polski. Jest to również skrzyżowanie 3 granic: Polski, Słowacji i Ukrainy. Ich skrzyżowanie można znaleźć na górze Krzemieniec. Najwyższym punktem Bieszczad jest Tarnica, która sięga 1 346 metrów. Obszar ten słynie z lasów bukowych.
Karkonosze ciągną się wzdłuż południowej granicy Polski. Szczyt Śnieżki osiąga wysokość 1603 metrów. Karkonosze są jednymi z najwyższych w Polsce, dzięki czemu można podziwiać niesamowite widoki. Znajduje się tu również wodospad Szklarki, który osiąga 13 metrów.
Góry Stołowe położone są w południowo-zachodniej części Karkonoszy. Zakres obejmuje płaskie poziome warstwy różnych skał. Najwyższy punkt nosi nazwę Szczeliniec Wielki i sięga 919 metrów nad poziomem morza. Ma ona kształt masywnego płaskowyżu, co dodaje jej oryginalności. Obecny jest również kamienny labirynt na Wędrującej Skale.
Polska to kraj o bogatej historii i kulturze, ale także …
Kopalnia Soli Wieliczka, znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO …
Muzeum Auschwitz-Birkenau jest jednym z najważniejszych zabytków historycznych na świecie, …