Przy Alejach Ujazdowskich znajduje się piękne miejsce zwane Łazienkami. To serce polskiej stolicy – Warszawy. Łazienki uważane są za największy park w mieście, gdyż zajmują powierzchnię 76 hektarów. Tłumaczona z języka polskiego nazwa oznacza „kąpiących się”. Istnieją również wzmianki o nim jako o Łazienkach Warszawskich lub Królewskich.
Za czasów panowania książąt mazowieckich teren ten został ozdobiony drewnianym grodziskiem. W XVI wieku postanowili wybudować basen. Pomysł należał do Anny Jagiellonki, żony polskiego króla Stefana Batorego. Kiedyś mieszkała w tej okolicy, więc postanowiono uczynić ją bardziej komfortową według ówczesnych standardów.
W 1623 roku drewnianą warownię zastąpiono luksusowym pałacem i nazwano Zamkiem Ujazdowskim. Jej założycielem był król Zygmunt III Waza. Monarcha nie bez powodu wybrał ten teren na swój pałac. Teren ten wychodził na zakole Wisły, co dawało mu ładny widok.
Z czasem właścicielem zamku został marszałek Stanisław Lubomirski. Chciał też powiększyć teren i postawić dwa pawilony. Nazywały się one Pustelnia i Łaźnia. Marszałek lubi spędzać tu swój wolny czas i cieszyć się wypoczynkiem.
Spa znajdowało się na małej wyspie otoczonej kanałami. Budynek został zbudowany w stylu barokowym. Dał on swoją nazwę terytorium, a później samemu parkowi. Dziś pawilon ukryty jest w murach nowego zamku, który jest kolejną wizytówką stolicy Polski.
Gdy powstawał Zamek Ujazdowski, otaczały go lasy. Król Stanisław August Poniatowski postanowił wprowadzić własne zmiany. Najpierw przekształcił sam pałac, a potem stworzył wokół niego pełnowartościowy park, w którym można było spędzać czas na fascynujących spacerach i piknikach.
Zapotrzebowanie na rezydencję wynikało z faktu, że ówcześni monarchowie nie przepadali za wielkimi pałacami. Preferowali oni miniaturowe budowle poza miastem. Dlatego też zmodyfikowane łaźnie królewskie stały się pełnoprawnym mieszkaniem królów polskich.
Z biegiem czasu park został otwarty dla publiczności. Wzniesiono amfiteatr z kamienia, który mógł pomieścić tysiące widzów. Znajdował się on nad wodą, natomiast scena znajdowała się na osobnej wyspie. Ale wojna zmieniła wszystko. Wszystkie budynki w parku zostały zniszczone.
Po zakończeniu wojny podjęto decyzję o odbudowie tego terenu. Dziś park jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Warszawie. Można tu usłyszeć śpiew ptaków i podziwiać niesamowite piękno stworzone zarówno przez człowieka jak i naturę. Można też zwiedzić pałac, oranżerię, teatr i inne unikalne miejsca.
Rynek w Zamościu to arcydzieło architektury, które uznawane jest za …
Muzeum Narodowe w Warszawie (Muzeum Narodowe w Warszawie) jest jednym …
Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego słynie z malowniczych plaż, bogatego dziedzictwa …