Puszcza Białowieska jest dziewiczym obszarem przyrodniczym, nietkniętym ręką człowieka. Jest to ostatni pierwotny obszar leśny na terytorium Europy, nietknięty przez cywilizację. Prawdziwymi skarbami tego obszaru są wiekowe drzewa, ogromna różnorodność flory i fauny. Na tym terenie żyją również żubry, dla których utworzono specjalny rezerwat przyrody.
Kompleks leśny rozciąga się na obszarze, którego część należy do Polski (ok. 42%), a druga część do Białorusi. Dziś jest to jedyny tego typu obiekt w kraju wpisany na listę UNESCO. Ochrona tego obszaru jest konieczna dla zachowania ostatniego dużego fragmentu pierwotnego krajobrazu leśnego w Europie.
Dziś nazywany jest „perłą” europejskich lasów. Przyciąga wielu ludzi, którzy lubią uciekać z ruchliwych i zanieczyszczonych miast, aby cieszyć się samotnością, świeżym powietrzem i niewiarygodnym pięknem. W 1932 roku utworzono Białowieski Park Narodowy, jeden z pierwszych tego typu na świecie. Pierwotna nazwa Białowieski Park Narodowy. Od 1947 roku nosi nazwę Park Narodowy Białowieża.
Rdzeniem lasu na terytorium Polski jest Rezerwat Ścisły. Ta część słynie z zachowania pierwotnej puszczy. Dokładnie tak to wyglądało kiedyś na nizinach europejskich, zanim zawładnął nimi czynnik ludzki. Spacerować po tej części lasu można jedynie w celach ochronnych, gdyż nie jest ona dostępna bez wiedzy lokalnych ekspertów.
Kolejnym wyróżnikiem Puszczy Białowieskiej jest Rezerwat Pokazowy Żubrów, zwany również rezerwatem żubrów. Jego populacja na tym terenie szacowana jest na około 700 osobników. Znaczenie obszaru dla tych zwierząt wynika z odpowiednich warunków dla ich siedliska. Jest jednak jeszcze jeden powód.
Jeszcze nie tak dawno terenem tym władali królowie polscy i carowie rosyjscy. Był on uważany za ich prywatne tereny łowieckie i tak było przez kilka wieków. Bez zgody rządzących monarchów nie można było tu polować na żadne zwierzęta. Ponadto ich panowanie zapewniało ochronę samego lasu.
Takie podejście pozwoliło zwierzętom żyć w komfortowych warunkach, a na początku XX wieku rezerwat stał się jedynym miejscem na kontynencie europejskim, gdzie żubry urodziły się na wolności. Trasa do siedliska tych pięknych i dużych zwierząt zajmuje około 4 km.
Puszcza Białowieska słynie nie tylko z części przyrodniczej. W skansenie znajduje się prywatne muzeum architektury drewnianej. Jest to zespół budynków wykonanych z drewna, użytkowanych niegdyś przez Województwo Podlaskie. Powstał w Białowieży, która kiedyś była wsią o nazwie Kropiwnik. Ten ostatni został zniszczony podczas II wojny światowej.
W 1978 roku sprowadzono na te tereny młyn Koźlak. Stopniowo obszar ten zapełniał się kolejnymi urządzeniami i przedmiotami wykonanymi z drewna. Najczęściej przynosili je studenci z Białegostoku. Stopniowo utworzył się tu pełnoprawny skansen, który rozpoczął działalność w 2004 roku.
Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego słynie z malowniczych plaż, bogatego dziedzictwa …
Hazard zawsze był fascynującym zajęciem, przyciągającym ludzi swoim urokiem emocji, …
Historia hazardu w Polsce to fascynująca podróż, która swoje korzenie …