Stare Miasto w Gdańsku znane jest również jako Stare Miasto (po polsku), Stare Miasto lub Glówniej Masto. Obejmuje ona obszar w historycznym centrum Gdańska. W dzielnicy znajduje się kilka ulic, które są ze sobą połączone. Charakteryzują się one oryginalną architekturą, z której część została odrestaurowana tak, aby przypominała oryginał.
W XIV wieku miasto było we władaniu Krzyżaków. Należała ona do Prus i nosiła nazwę Danzig. Po 160 latach zakon upadł, gdy został pokonany w kolejnej bitwie związanej z trzynastą wojną. Przez długi czas losy miasta nie były przesądzone, gdyż jego dogodne położenie przyciągało wielu ludzi. Królestwo Polskie zdołało ją jednak jeszcze odzyskać, uzyskując dostęp do Morza Bałtyckiego.
Niemniej jednak jego posiadanie przez władze polskie było krótkotrwałe. Drugi rozbiór Rzeczypospolitej przyniósł własne zmiany. W ten sposób Gdańsk wpadł z powrotem w ręce pruskie. I wojna światowa nadała miastu status wolnego, ale większość jego mieszkańców stanowili Niemcy. Polakom natomiast pozostawiono zarządzanie sprawami zagranicznymi, zarządzanie koleją i korzystanie z dróg wodnych.
Wraz z wybuchem II wojny światowej Niemcy ponownie zapragnęli pełnego posiadania Gdańska. Ich armia próbowała zająć całe miasto, ale Polacy nie chcieli się tak łatwo poddać. Mimo kilkuletnich walk o nią, Sowieci wyzwolili ją w 1945 roku. Tym samym powrócono do nazwy Gdańsk. Jednak jego dziedzictwo historyczne zostało prawie całkowicie utracone.
W czasie wojny miasto bardzo ucierpiało. Na polu bitwy wybuchły walki, podczas których większość budynków została zburzona. Zabytkowe miejsca zostały zrównane z ziemią. Jednak pod koniec tego strasznego okresu, gdy miasto wróciło pod polskie panowanie, zaczęto je odbudowywać. Dziś trudno sobie wyobrazić, jak bardzo ucierpiał w czasie wojny.
Stare miasto jest pełne ciekawych obiektów kulturalnych. Prawie każda struktura architektoniczna ma do opowiedzenia imponującą historię. Początki miasta wyznacza Brama Górna (Brama Vižina). Dziś mieści się tam centrum informacyjne, a kiedyś był to punkt startowy dla Drogi Królewskiej. Brama ozdobiona jest napisami w języku łacińskim.
Idąc dalej natkniesz się na budynek, który niegdyś służył jako Dom Tortur. Obecnie mieści się w nim Muzeum Bursztynu. Choć jest trochę informacji historycznych o okresie „tortur” budynku, większość z nich skupia się na skamieniałej żywicy.
Gdańsk słynął niegdyś z kwitnącego handlu. Dzięki temu stało się jednym z najbogatszych miast w Polsce. Węgiel był głównym produktem tego obszaru. Tak powstała nazwa Targ Węglowy, a dziś jest to Plac Węglowy. Tam zawierano transakcje za bajeczne sumy.
Do głównej części Starego Miasta można dostać się przez Złotą Bramę. To nie tyle pompatyczna konstrukcja, co swoisty „portal”. Przechodzisz przez nią i jesteś w środku. Sama brama to skromny złocony łuk. Główny budynek wykonany jest z tradycyjnej cegły.
Na Starym Mieście jest jeszcze więcej do zobaczenia. Nie powinno się poprzestać tylko na kilku pierwszych. Są jednak kawiarnie, w których można coś przekąsić przed wyruszeniem na kolejną przygodę.
Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego słynie z malowniczych plaż, bogatego dziedzictwa …
Hazard zawsze był fascynującym zajęciem, przyciągającym ludzi swoim urokiem emocji, …
Historia hazardu w Polsce to fascynująca podróż, która swoje korzenie …