turystyczna Warszawa

Warszawskie Stare Miasto

Warszawa słynie z niesamowitych kreacji architektonicznych. Można je znaleźć w całym mieście. Jednak największe skupisko niesamowitych obiektów i zabytków kultury znajduje się w zabytkowej dzielnicy zwanej Starym Miastem. Granicę obszaru stanowi mur forteczny. Ciągnie się aż do dawnego koryta rzeki Kamianki.

Informacje historyczne

Założenie tego terenu datuje się na XIII wiek. W tym czasie terytorium nie było tak duże. Z czasem jednak zaczęła się ona rozszerzać. Później wytyczono główny plac miasta, zwany Rynkiem. Jego ozdobą był ratusz, który przez długi czas był główną atrakcją Warszawy.

W XVI wieku nastąpiło przeniesienie do miasta rezydencji królewskiej. Zamek został zrekonstruowany. Po niej nastąpiła transformacja Warszawy. Ulice wzbogacone były o katedry katolickie, rezydencje szlacheckie i inne wyjątkowe i atrakcyjne obiekty.

W niewielkiej odległości od centrum powstał Park Łazienkowski. Uważany jest za najpiękniejszy w kraju. Stopniowo dodawano coraz bardziej niesamowite dekoracje, które przekształciły Warszawę z prostej osady we wspaniałe miasto. Z czasem usunięto z Rynku ratusz, a na jego miejscu postawiono Kolumnę Zygmunta Wazy.

Bliska przeszłość i teraźniejszość

Wraz z upływem lat styl okolicy zmieniał się diametralnie. Początkowo Rynek miał cechy gotyckie. Stopniowo były one zastępowane przez elementy barokowe. Obecny wygląd powstał w XIX wieku. Można jednak zauważyć, że co jakiś czas wprowadzane są nowe funkcje, które doskonale współgrają z już istniejącymi.

Podczas II wojny światowej Stare Miasto nie miało szczęścia. W trakcie walk został on niemal całkowicie zniszczony. Największe straty poniosło Powstanie Warszawskie, które miało miejsce w 1944 roku. W trakcie tego procesu zniszczone zostały wszystkie obecne w okolicy budynki.

Odbudowa historycznego centrum Warszawy rozpoczęła się zaraz po wojnie. Rzemieślnicy zajmowali się renowacją starych budynków. W efekcie obecny wygląd Starego Miasta jest niemal taki sam jak przed wojną. Do rekonstrukcji terenu wykorzystano stare plany i zdjęcia, więc wiedzieli, co trzeba osiągnąć.

stara turystyczna Warszawa

Place w okolicy

Stare Miasto ma trzy place: Rynek, Plac Zamkowy i Plac Kanonia. Centrum tego obszaru stanowił Rynek, gdyż tam odbywały się wszystkie główne wydarzenia z życia miasta. Kupcy i rzemieślnicy mieszkali w niewielkiej odległości od niego. W pobliżu obecne były również ich gildie. Oferta handlowa była tak szeroka, że na plac przybywali kupcy z całej okolicy.

Dziś plac nie jest tak ruchliwy jak kiedyś, ale jest tak samo zatłoczony. Kolorowe domki na placu są popularną atrakcją. Można też zjeść posiłek w kawiarni lub restauracji, odwiedzić sklepy i sklepiki z pamiątkami.

Plac Zamkowy jest punktem wyjścia na Stare Miasto. Znajduje się w nim Pałac Królewski. Znajduje się tu również pomnik króla Zygmunta III. Obecny pałac królewski zwraca uwagę połączeniem starych i nowych elementów. Został zniszczony w czasie wojny, a następnie odbudowany ze starych planów, ale rzemieślnicy dodali trochę nowoczesności do tego miejsca.

Piazza Canonia znajduje się za katedrą św. Jana Chrzciciela. Niegdyś był to dom księży kanoników, stąd nazwa. Jest mniejszy od dwóch pozostałych, ale równie atrakcyjny.

Popular articles