Zamek na Wawelu, znany również jako „Zamek Wawelski” w języku polskim, jest jednym z najbardziej znanych zabytków Krakowa. W pewnym sensie nazywany jest nawet symbolem miasta i całego kraju. W zamku znajduje się muzeum z najcenniejszymi eksponatami kultury.
Na miejscu zamku istniała niegdyś osada, która (według danych archeologicznych) zajmowała to terytorium w IX wieku. Było to plemię Wizygotów, którzy zajmowali się rolnictwem.
Około 200 lat później wybudowano fortyfikacje z kamienia. Aktywne przekształcenie terytorium nastąpiło w okresie od 1290 do 1300 roku, kiedy władzę sprawował książę Wacław II. Kolejne zmiany wprowadzono w zabudowie w XIV wieku. Panujący wówczas król Polski Kazimierz III Wielki zażądał przebudowy zamku w stylu gotyckim.
W roku 1499 doszło do wielkiego pożaru. Aleksander Jagiellończyk rozpoczął odbudowę obiektu, jednak nie została ona ukończona, ponieważ w 1595 roku Wawel znów zaczął płonąć. Skutki były katastrofalne: część zamku została całkowicie zniszczona. Zamek nadal pełnił swoją funkcję, m.in. odbywały się tu koronacje monarchów i pochówki wybitnych postaci. Jednak nie był to już obiekt przyciągający uwagę.
W kolejnych latach Wawel bardzo ucierpiał. Na początku został splądrowany. W 1702 roku został spalony przez Szwedów (wielka wojna północna). W okresie od 1724 do 1728 roku podjęto próbę prac konserwatorskich, ale z powodu utraty niepodległości przez Polskę proces ten został wstrzymany. Stanowi on koszary garnizonu austriackiego.
Wawel został odzyskany dla Polski w 1905 roku, kiedy to rząd uregulował okup. Natychmiast po tym rozpoczęto budowę nowych części i przebudowę tych, które przetrwały. Od 1994 roku zamek jest wpisany na listę zabytków.
Zamek na Wawelu składa się z kompletnego zestawu obiektów. Znajdują się tu fortyfikacje, katedra i sam Zamek Królewski. Są trzy bramy, które otaczają teren zamku:
Komnaty królewskie znajdują się w pobliżu kaplic. Najsłynniejszą z nich jest Kaplica Zygmuntowska. Słynie z wielkiego dzwonu. Konkuruje z Kaplicą Królów Wazów. Styl kaplicy jest florencki.
Jeśli chodzi o wieże, to jest ich 3. Są one częścią struktur przeznaczonych do obrony zamku. Kompleks ten nazywany jest „Wieżami Ognia” i pochodzi z XV wieku. Same wieże mają nazwy:
Inną główną atrakcją okolicy jest Katedra św. Wacława i św. Stanisława. Mieści się w nim grobowiec królewski i ołtarz Ojczyzny. Ten ostatni służył jako miejsce, w którym mnisi przechowywali łupy wojenne. Wejście do katedry ozdobione jest kośćmi mamuta. Uważa się, że przynoszą one szczęście osadzie.
Hazard zawsze był fascynującym zajęciem, przyciągającym ludzi swoim urokiem emocji, …
Historia hazardu w Polsce to fascynująca podróż, która swoje korzenie …
Polska, kraj o bogatej i złożonej historii, jest domem Muzeum …