Katedra Jana Chrzciciela (Wrocław)

Katedra wrocławska

Katedra Wrocławska, znana również jako Katedra Jana Chrzciciela, znajduje się w polskim mieście Wrocław. Budowa miała miejsce między XIII a XIV wiekiem. W procesie brali udział biskupi Nankier, Tomasz I i Přeclav. Prace zostały zakończone w 1361 roku. Jednak w połowie XVI wieku wybuchł pożar, który prawie zniszczył wieżę i dzwony. Uszkodzone zostało również wnętrze i dach.

Późniejsze losy katedry

Po niszczycielskim pożarze rozpoczęto prace nad odbudową budynku. W 1580 roku wieże katedry zostały ozdobione kopułami w stylu renesansowym. Jednak w 1759 roku całe piękno upadło przed kolejnym niszczącym pożarem. W tym momencie zniszczył dzwony, jak również organy. Niektóre z sąsiednich budynków, które zapewniały stabilność katedrze, również ucierpiały w wyniku pożaru.

Negatywny wpływ na historię budynku miała również II wojna światowa. Pewni żołnierze zajęli pomieszczenia katedry, aby stworzyć na jej terenie magazyn amunicji. Po pewnym czasie został wysadzony, więc sam budynek stracił 70% swoich części. Odbudowa rozpoczęła się dosłownie zaraz po wojnie.

Fasada Katedry Wrocławskiej wewnątrz

Nowoczesność

Dziś można zobaczyć gotycki portyk, który pochodzi z XV wieku. Znajduje się on po zachodniej stronie głównego wejścia do budynku. Portyk charakteryzuje się elementami dekoracyjnymi, które były modne w średniowieczu. Znajduje się tam wizerunek romańskiego lwa. Są też kolumny z motywami roślinnymi.

Obecna katedra jest trójnawową bazyliką z 3 wejściami. Jedno wejście znajduje się od strony zachodniej, drugie od strony północnej, a ostatnie od strony południowej. Rozglądając się po terenie za chórami, można dostrzec główne kaplice. Obecna jest kaplica św. Elżbiety (wybudowana w 1682 roku). Jego ozdobą jest posąg autorstwa Ecole Ferrat, ucznia Berniniego. Znajduje się tu również grobowiec kardynała autorstwa Domenico Guidi.

Za chórem można zobaczyć Kaplicę Maryjną, stworzoną w stylu gotyckim. Okres budowy przypada na lata 1354 – 1365. Jest też grobowiec. Jego twórcą był Peter Fisher Starszy. Zdobi go cudowna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem autorstwa Karla Johanna Steinhausera z 1854 roku.

Trzecia lub północna kaplica została zbudowana w stylu barokowym. Został on poświęcony na cześć Bożego Ciała. Budowa odbywała się w latach 1716-1724. Architektem był Johann Bernhard Fischer von Erlach. Kaplica została zbudowana na tej samej zasadzie co mauzoleum biskupa. Można w nim zobaczyć obrazy autorstwa Carlo Carlone. Jako dekoracja są też rzeźby Ferdinanda Brokoffa.

Dodatkowe funkcje

Katedra słynie z tego, że mieści największe organy na terenie całej Polski. Został on wybudowany w 1913 r. Rozwój miał miejsce w niemieckim mieście Ludwigsburg.

W katedrze znajduje się jeszcze kilka kaplic. Nie są one jednak tak efektowne jak te wyżej wymienione. Są one gorsze pod względem stylu i wyposażenia wnętrz. Niemniej jednak w miarę możliwości należy je również odwiedzać.

Popular articles